TV-inspektion i Odsherred
I Odsherred Kommune udføres TV-inspektion typisk som TV-inspektion af kloak præget af sommerhusområder, spredt bebyggelse og ledningsnet af varierende alder.
Entreprenørfirmaet Schak Gaarde ApS
Egebjergvej 271, 4560 Vig
Alex' Slamsugning ApS
Rønnehøjvej 5, 4560 Vig
Rørvig-Hestehave VVS og Kloak
Nørrevangsvej 23, 4581 Rørvig
PM Anlæg ApS
Åstoftevej 69, 4550 Asnæs
TV-inspektion i spredt og kystnær bebyggelse
TV-inspektion anvendes til at undersøge kloakledninger i områder med store variationer i både bebyggelsestype og anvendelse. Kameraundersøgelsen giver et direkte visuelt indblik i rørsystemets tilstand uden behov for opgravning.
I områder med fritids- og helårsboliger benyttes metoden til at klarlægge forhold i ledninger, hvor periodisk brug og længere stilstand kan påvirke systemets funktion. Undersøgelsen dokumenterer de faktiske forhold på et ensartet og præcist grundlag.
I mere åbne områder spiller TV-inspektion en central rolle, hvor lange ledningsstræk og varierende jordbundsforhold kræver overblik. Metoden giver et dokumenterbart grundlag for vurdering af kloaksystemets tilstand under lokale forhold.