Tækkemand i Jægerspris
I Jægerspris udføres tækkearbejde typisk som vedligehold af stråtækte tage præget af fjordnær beliggenhed og sæsonbetonet anvendelse.
Tækkemand Steffen S. Helbo
Lergravsvej 72, 4100 Ringsted
Tækkemand Hans Pedersen
Højbyvej 55 , Højby, 4320 Lejre
Fjordnært bymiljø med sommerhuspræg
Bymiljøet er præget af lav bebyggelsestæthed og en struktur, hvor helårsbeboelse ligger side om side med fritidsprægede ejendomme. Mange bygninger står frit med god afstand til nabobebyggelse, hvilket skaber åbne fysiske rammer og tydelige skel. Bygningsmassen rummer både ældre huse og enklere konstruktioner, som er tilpasset periodisk brug.
Brugen af bygningerne varierer markant over året. I perioder med øget ophold er belastningen højere, mens anvendelsen uden for sæsonen er mere afdæmpet. Samlet set fremstår byen som et roligt fjordnært miljø med åbne omgivelser og et anvendelsesmønster, der er tydeligt præget af sæsonvariation.